Czym są i do jakich zadań służą tensometry? Czy dobrze korzystać z tego typu urządzeń, w których sytuacjach się najlepiej sprawdzają?

Czujniki tensometryczne, które określane są również jako tensometry, to najbardziej istotny element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To również ważne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tym podobnych. Często zobaczyć można je w układach automatyki, w jakich zachodzi niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, np. ciężaru zbiorników magazynujących surowce czy platform najazdowych. Czujniki tego rodzaju zlokalizowane są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z właściwymi urządzeniami pomiarowymi możemy realizować pomiar mas, surowców czy dozowania.

Technologia ułatwia znacząco byt

Świat rozwija się na naszych oczach, bierzemy udział w tego typu pędzie. Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się rzeczami, które obecnie są już przestarzałe. Dzisiaj, lubimy przeglądać rankingi typu „10 rzeczy, które pragnąłeś mieć w latach dziewięćdziesiątych”, tak jak gdyby z jednej strony, odczuwamy sentyment, z drugiej, nie możemy wyjść z podziwu, jak wszystko uległo zmianie.

Czujniki tensometryczne, czyli co o pomiarach siły winien wiedzieć automatyk

Czujniki tensometryczne, potocznie zwane tensometrami, to główny składnik każdej wagi elektronicznej, a również przyrządów do pomiaru sił rozciągających, ściskających, naprężeń, itd. Często napotykane bywają one w układach automatyki, w których istnieje konieczność realizowania pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zasobników magazynujących surowce, zbiorników mieszalniczych albo platform najazdowych.