Tworzenie witryn mobilnych

Sieć internetowa jest dostępna praktycznie w każdym miejscu. W domach i biurach mało kto nie ma obecnie dostępu do internetu, również komórkowi operatorzy w swoich taryfach coraz częściej uwzględniają internetowe pakiety.

Coraz większa powszechność mobilnych urządzeń, takich jak tablety lub smartfony spowodowała, że z możliwości przeglądania internetowych stron można korzystać w dowolnym miejscu. Dzięki urządzeniom mobilnym bardzo się także zmieniło podejście do wykonywania internetowych serwisów. W przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów strony są wyświetlane na dużym ekranie o odpowiedniej rozdzielności. Jednak na małym smartfonie takie – Bezpiecznie w sieci4e326e2486b15.jpg|R|W=230]strony zbyt dobrze się nie prezentują, a poza tym ładują się przez długi czas. Z tego też powodu wraz z pojawieniem się urządzeń przenośnych dużo portali zaczęło uruchamiać mobilne stroje, to znaczy wersje nadające się do oglądania na tych właśnie niewielkich urządzeniach.

Wersje stron na smartfony i tablety zmodyfikowały również podejście do projektowania serwisów internetowych. Tworzenie stron mobilnych wymaga od projektantów całkowicie odmiennego podejścia niż przy typowych serwisach, i często mogą to być dwa zupełnie różne produkty. Przy wersjach mobilnych najważniejsza powinna być mała objętość i lekkość.

Resztę na

Można to uzyskać przez ograniczenie liczby fotografii, uproszczenie stylów i poprawę szybkości ładowania. Zupełnie innego podejścia będzie także wymagać nawigacja w serwisie, przy dotykowych ekranach sterowanie będzie się odbywać za pomocą palców i mobilne serwisy muszą być przystosowane do tego. Dlatego też jest tak dużo różnic między wersją mobilną i tradycyjną danego serwisu, a osoby na to narzekające, że są one różne powinni mieć świadomość, z czego to wszystko wynika. Kolejnym poziomem funkcjonalnym licznych internetowych serwisów jest tworzenie aplikacji mobilnych rozszerzających możliwości, które oferują przeglądarki. Aplikacje takie zainstalować można na swoich smartfonach czy tabletach i cieszyć się znacznie większą liczbą funkcji, niż przy korzystaniu z przeglądarki.

Napisał