Nie jesteśmy tak anonimowi jakby nam się to zdawało

Niby wydajemy sobie sprawę z tego, że nasze funkcjonowanie w Internecie nie są anonimowe, że do każdego tak na pewno można dostać się, a mimo wszystko od czasu do czasu słyszymy o nierozważnych wpisach, które powodują, że ktoś ponosi rzeczywiście dotkliwą nauczkę. Przez to warto powiedzieć, iż w świecie informatyki istnieje parę sieci, od których zależy, kto posiada dostęp do naszych informacji oraz że tak rzeczywiście nigdy nie jesteśmy tak anonimowi jak nam się zdaje.

Takie sieci mogą wiele o nas powiedzieć

internet

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

By połączyć się z siecią, musimy się złączyć z konkretnym serwerem, przez to właśnie każdy komputer posiada powiązany własny numer IP, jeden się przemienia, inny jest stały, a co się z tym łączy, posiadając dany numer mamy szansę dojść do danego komputera, a więc też oraz do jego właściciela.

Sieci ip obejmują komputery na naprawdę dużym terytorium, nie ma dla nich właściwie żadnych barier, a co więcej za ich wsparciem możemy połączyć ze sobą dwa, lub i dużo więcej urządzeń, dzięki czemu wszystkie stanowią niejako jedność. Znajomość numerów IP bardzo często wykorzystywana jest także w różnorakich konkursach, w których można raz dziennie dawać głosy, gdyż wtedy odpowiedni system weryfikuje, czy już głosowaliśmy z danego komputera.

Są również sieci o znacznie mniejszym zasięgu

internet

Autor: Victor van Werkhooven
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym rodzajem sieci, są sieci LAN, a więc takie, które wiążą komputery wyłącznie na mocno ograniczonym terytorium oraz to jeszcze w dosyć niedalekiej odległości. Mają szansę za jej wsparciem stać się połączone komputery w tym samym bloku, w uczelni, lub w firmie. Dzięki tej sieci dużo łatwiejsze jest przekazywanie danych pomiędzy tymi urządzeniami, co jest niezwykle istotne w przypadku przedsiębiorstwa.

Możliwości są ogromne

Bez wątpienia sieć internet pszczyna proponuje nam niesamowite możliwości, nie mniej musimy wiedzieć, że nie oferuje on pewności, że jeżeli robimy coś złego, to nikt do nas nie dotrze. Trzeba być mimo wszystko uważnym, bo znajomość właściwych sieci powoduje, iż wcale nie jesteśmy tutaj tak anonimowi jak to kiedyś chciano nam przekazać, a co się z tym wiąże, w każdej chwili ma szansę się okazać, iż będziemy odpowiadać za swoje czyny.