Wspólnota mieszkaniowa – podstawowe zadania

Nabywając mieszkanie w mieszkalnym bloku właściciel automatycznie zostaje członkiem wspólnoty. Może się to wydawać nieco dziwne, ale tak jest naprawdę. W czasie budowania obiektu developer jest jedynym właścicielem działki, a w chwili transakcji zakupu na praktycznie każdego z lokatorów jest przekazana własność jego lokalu.

Po sprzedaży wszystkich lokali zostaje jeszcze część wspólna obiektu, to znaczy schody, korytarze, windy i właśnie te elementy w swoją opiekę dostaje wraz z gruntem Mieszkaniowa wspólnota. W nawiązaniu do ustawy o własności lokali już w momencie zakupu jednego mieszkania od developera pojawia się moment powstania mieszkaniowej wspólnoty, a w jej skład muszą wejść wszyscy mieszkańcy. Nie potrzeba robić do niej zapisów, nie można się również pozbyć członkostwa, po prostu każdy z właścicieli z automatu do takiej wspólnoty będzie należał.

Ciekawi Cię ten wątek? To odsyłam do witryny, ponieważ przeczytasz tam mnóstwo interesujących informacji w tej dziedzinie.

Wspólnota mieszkaniowa ma sporo różnych zadań.

bloki

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Pierwsze zebranie jest najczęściej zwoływane przez developera, i właśnie wtedy powinno nastąpić formalne przekazanie praw do wspólnej części budynku – więcej na . Do wspólnotowych zadań należy przede wszystkim dbanie o budynek, planowanie modernizacji i remontów a także wywóz śmieci i dbanie o czystość. Wszystkimi sprawami powinien zajmować się zarząd wspólnoty, najczęściej ustanawiany właśnie w czasie pierwszego spotkania. Zarząd i członkowie co roku ustalają gospodarcze plany, w których szczegółowo określa się planowane wydatki na nadchodzące miesiące, a także ustalają wysokość zaliczek na czynsz.

Zobacz ten tekst, to także jest świetne źródło (http://www.atomrtg.pl/) prezentowanego zagadnienia. Nie czekaj i kliknij a na pewno się nie zawiedziesz.

Często się zdarza, że wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzję o tym, aby zarządzanie praktycznie wszystkimi rzeczami powiązanymi z administrowaniem budynku przekazać na zewnątrz. Liczne wspólnoty mieszkaniowe w Łodzi są zarządzane przez firmy z zewnątrz i takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w rzeczywistości. Oddanie organizacyjnych spraw wyspecjalizowanej firmie może pozwolić na spore oszczędzenie czasu i pieniędzy jej członków, głównie tego powodu, że pracują w niej ludzie doskonale znający się na wszystkich problemach pojawiających się podczas eksploatacji budynków.