W zakłóceniach mowy takich jak jąkanie pomocna jest odpowiednia terapia u logopedy

Jąkanie jest rodzajem zaburzenia mowy, który dotyczy zarówno u dzieci jak i dorosłych. Maluchy niezmiernie źle znoszą ową przypadłość. Może to być przyczyna komplikacji z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Jednak niezależnie, przypadłość tą można leczyć.

Przemawiające dziecko

Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszystkie przerwy i zakłócenia przepływu wymowy można zaklasyfikować do jąkania. Oprócz rytmicznych i bezwiednych powtórzeń dźwięków mogą do tego dojść również nieme bloki i przedłużenia dźwięków – przeważnie samogłosek. Jąkanie może być: rozwojowe lub nabyte. Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie już w początkowym dzieciństwie. Natomiast jąkanie nabyte to rzadkość. Może być ono skutkiem np. trudnego urazu głowy, czy też zażywania narkotyków.Największym kłopotem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Czasami bloki i przedłużenia dochodzą później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Przyczyny nasilenia jąkania mogą być różne. Na pewno potęguje je lęk.

Dlaczego warto leczyć jąkanie?

Zaburzenia mowy, jak na przykład jąkanie powodują u osób dotkniętych zły stan emocjonalny oraz mogą mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie. Bywa czasem tak, że osoba która się jąka zacznie odczuwać lęk (http://www.psychologkrakowski.pl) przed mówieniem. Osoby takie szybciej stresują się, odczuwają zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niższą samoocenę.

Czy zaciekawiłyby Cię inne newsy (https://www.cyfrowo.com.pl/produkt/plakaty) na wybrany temat? Zapraszamy do przejrzenia kolejnego artykułu. W nim zaznajomisz się z wszystkimi szczegółami.

Jąkanie (odwiedź stronę) rozwojowe nie leczone w młodym wieku oprócz frustracji, negatywnych odczuć i wstydu może przynieść wiele złych skutków w dorosłym życiu – jak na przykład kłopoty ze znalezieniem pracy, byciem w związku, czy też zdobyciem awansu.

Jak leczyć jąkanie?

Teraz powodów jąkania doszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już zostało wspomniane – owe zaburzenia mowy można jednak wyleczyć. Najlepszej pomocy udzieli z pewnością dobry – neurologopeda. Obecnie stosuje się mnóstwo interesujących metod, które mają pomóc w terapii. Często terapie skupiają się głównie na wyeliminowaniu negatywnych uczuć i postaw, których rezultatem są złe emocje i odczucia.