W zakłóceniach mowy takich jak jąkanie pomocna jest odpowiednia terapia u logopedy

Jąkanie jest rodzajem zaburzenia mowy, który dotyczy zarówno u dzieci jak i dorosłych. Maluchy niezmiernie źle znoszą ową przypadłość. Może to być przyczyna komplikacji z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Jednak niezależnie, przypadłość tą można leczyć.

Przemawiające dziecko

Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszystkie przerwy i zakłócenia przepływu wymowy można zaklasyfikować do jąkania. Oprócz rytmicznych i bezwiednych powtórzeń dźwięków mogą do tego dojść również nieme bloki i przedłużenia dźwięków – przeważnie samogłosek. Jąkanie może być: rozwojowe lub nabyte. Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie już w początkowym dzieciństwie. Natomiast jąkanie nabyte to rzadkość.

Czyżby któryś komentarz ze strony Cię dotknął? Masz ochotę na to odpisać? Nakłaniamy Cię do tego gorąco. Oczekujemy na Ciebie!

Może być ono skutkiem np. trudnego urazu głowy, czy też zażywania narkotyków.Największym kłopotem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Czasami bloki i przedłużenia dochodzą później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Przyczyny nasilenia jąkania mogą być różne. Na pewno potęguje je lęk.

Dlaczego warto leczyć jąkanie?

Zaburzenia mowy, jak na przykład jąkanie powodują u osób dotkniętych zły stan emocjonalny oraz mogą mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie. Bywa czasem tak, że osoba która się jąka zacznie odczuwać lęk (http://www.psychologkrakowski.pl) przed mówieniem. Osoby takie szybciej stresują się, odczuwają zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niższą samoocenę. Jąkanie (odwiedź stronę) rozwojowe nie leczone w młodym wieku oprócz frustracji, negatywnych odczuć i wstydu może przynieść wiele złych skutków w dorosłym życiu – jak na przykład kłopoty ze znalezieniem pracy, byciem w związku, czy też zdobyciem awansu.

Jak leczyć jąkanie?

Teraz powodów jąkania doszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już zostało wspomniane – owe zaburzenia mowy można jednak wyleczyć. Najlepszej pomocy udzieli z pewnością dobry – neurologopeda. Obecnie stosuje się mnóstwo interesujących metod, które mają pomóc w terapii. Często terapie skupiają się głównie na wyeliminowaniu negatywnych uczuć i postaw, których rezultatem są złe emocje i odczucia.