Technologia ułatwia znacząco byt

Świat rozwija się na naszych oczach, bierzemy udział w tego typu pędzie. Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się rzeczami, które obecnie są już przestarzałe. Dzisiaj, lubimy przeglądać rankingi typu „10 rzeczy, które pragnąłeś mieć w latach dziewięćdziesiątych”, tak jak gdyby z jednej strony, odczuwamy sentyment, z drugiej, nie możemy wyjść z podziwu, jak wszystko uległo zmianie.

Odkładając jednakże na bok wspomnienia wiemy, iż rozwój zwłaszcza

Budowla w centrum miasta

Autor: Robert Linsdell
Źródło: http://www.flickr.com

ma wpływ na nasze korzystniejsze życie, większy komfort funkcjonowania. Bardzo dobrze widać to w zakresie coraz bardziej zaawansowanym budownictwie. Przykładem inteligentny budynek.

Dom tego rodzaju, jak sama nazwa wskazuje odznacza się niezwykle wysoko zaawansowaną techniką, co oznacza, że wyposażony jest w przeróżnego rodzaju detektory czy czujniki. Nad wszystkim kontrole sprawuje zaawansowany system zarządzania, sprawuje on kontrolę nad każdą instalacją (na przykład, nad systemem wentylacji).

Dzięki informacji zwrotnej, budynek

Budynek mieszkalny

Autor: Phillip
Źródło: http://www.flickr.com

właściwie reaguje na zmienne środowisko wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz budynku. Ma to wielki wpływ na jakość przebywania w takim miejscu – zwiększa się funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygoda, a ponadto zminimalizowane są koszty eksploatacji i modernizacji (czytaj w tym temacie). Dodatkowo, dość zmniejszona jest emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Wszystkie te udogodnienia i nowoczesne rozwiązania nie wpływają źle na osoby żyjące w tego typu mieszkaniu.

Pomysł na projekt takiego budynku pojawił się w okresie lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Pochodzi on z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej, a też z dziedziny optymalizacji środowiska rozwoju roślin (Gdańsk kieszonkowa waga). Bardziej zaawansowana technologia i bardziej nowatorskie rozwiązania, jakie zostały zaprojektowane do końca lat 80., pozwoliły na stworzenie systemów zarządzania budynkiem do celów prywatnych, mieszkaniowych czy biurowych.

System zarządzania budynkiem, po angielsku Building Management Systems (BMS) najczęściej znajduje zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, różnych instytucji czy w budynkach przemysłowych. Pole działania tego typu systemu to przede wszystkim kontrola, integracja, monitorowanie i optymalizacja. Także istotne jest raportowanie najbardziej znamiennych błędów, jakie mogą wyniknąć w trakcie korzystania z tego typu budynku.