Reklamowanie dzięki reklamę zewnętrzną – czy można się wyróżnić?

W branży reklamowej ostatnio dużo mówi się o kryzysie reklamy zewnętrznej. Plakaty reklamowe na ulicach wtopiły się w krajobraz i przeważnie nie zauważamy ich obecności.

reklama (polecamy: płyta hips) wielkoformatowa, montowana na ścianach budynków a także wielkie billboardy, zwyczajnie oszpecają przestrzeń i irytują przechodniów.

Telebim w Krakowie

Źródło: www.medas-media.com.pl

Niektóre miasta, na przykład Kraków starają się walczyć w zalewem billboardów. Zaśmiecanie wizualne przestrzeni jest obecnie bolączką wielu miejsc w Polsce. Tymczasem reklamodawcom zwyczajnie brak koncepcji,aby się wyróżnić.

Oczywiście gigantyczny telebim (wyświetlacze ledowe) może przyciągnąć uwagę przechodnia, ale tylko wówczas, gdy znajdzie się na nim coś ciekawego. Poza rozmiarem reklamy, ma znaczenie szczególnie jej przekaz. Patrząc na to, czym stała się obecnie reklama zewnętrzna można odnieść wrażenie, że treść to ostania rzecz, o której myślą marketerzy.

Na dzień dzisiejszy biura reklamy oferują także możliwość wyemitowania spotu na specjalnym ekranie. Reklama na ekranach led naturalnie jest bardziej widoczna dla potencjalnych konsumentów, o ile jest zamontowana w widocznym miejscu.

Badania wykazują, że należy umieszczać tego typu ekrany w pobliżu przystanków tramwajowych. Ludzie czekając na dany środek transportu często są skorzy do uważniejszego odczytania reklam zewnętrznych. Osiągi ekranów ledowych są bardzo duże, ponieważ można na nich wyświetlać zarówno proste spoty, jak i złożone animacje.

Trzeba jednakże dostrzec fakt, że na Zachodzie reklama (zobacz by porównać) outdoorowa potrafi jeszcze zaskoczyć. Zwłaszcza, gdy połączy się ją z tak zwaną reklamą ambientową. Na wielu przykładach widać, że można wykreować billboard, który przykuwa uwagę, a czasem zachęci do interakcji. Pomysłowość w outdoorze może zaowocować niezwykle prostymi i ciekawymi realizacjami. Aktualnie nowe media umożliwiają sprzężenie reklamy outdoorowej z kampanią w internecie.

Dzięki smartfonom prościej wymyślać kampanie reklamowe, które na prawdę angażują i mają ambitniejszy cel, niż zagospodarowanie kolejnego billboardu. Ciekawe kampanie rzeczywiście zachęcają przechodnia, by odebrał ich przekaz. Pokazują, że w reklamie zewnętrznej imponowanie gigantycznymi rozmiarami nośników wcale nie jest skuteczne.