Nielubiany, ale dobrze płatny zawód „Komornik”, czyli egzekutor paragrafów

Praca komornika ma dwa oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji z reguły są rozumiane przez ludzi jako nieprzychylne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza spotkanie się z wyrokiem, co w praktyce życiowej równa się problemom z prawem wobec instytucji państwowej. Myślisz że wiesz wszystko o tym prawniczo-terenowym zawodzie?

Pracę komornika z reguły utożsamiamy przez pryzmat decyzji podejmowanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik (więcej na temat) operuje na urzędowo podjętych wyrokach. Wybrane elementy tej pracy mają charakter wyłącznie krzesełkowy. Dopiero w kolejnych etapach komornik sprawdza się w wykonawczej pracy w terenie, jaką np. wykonuje kontroler.
Pieniądze, komornik, długi

Autor: money pictures
Źródło: http://www.flickr.com

Wykonywaniu postanowień na piśmie towarzyszy otoczka istotnego „braku skrupułów”. Komornicy, identycznie jak sprawdzający bilety autobusów miejskich, biorą na swoje barki włącznie z pojmowaniem zawodu agresje słowne. W nich doszukują się całego zła systemu prawa, mimo że w rzeczywistości są oni jedynie wykonującym elementem tzw. „góry”. Zdaniem typowych Nowaków komornik jest publicznym uzurpatorem, złodziejem, który wzbogaca się kolejnymi oszustwami na zwykłych obywatelach.

Badania z ostatnich lat wykazują jednak zmiany w wizerunkowym rozumieniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko zmniejszenie agresywnego „wydźwięku” (więcej lęku, mniej krytyki), ale i pokaźna liczba kolejnych aplikacji komorniczych. Zawód ograniczony cenzusem ilości miejsc wybierają studenci kierunków administracyjnych.

Masz chęć pogłębić swą wiedzę na taki temat? Zachęcamy więc do przelogowania się do następnej witryny. Tam oczekuje na Ciebie dzisiejszy wpis.

Nastawienie adeptów kierowane jest na głębokie morze, czyli chodzenie do mieszkań. Po tym widać, czy pracownik państwowy faktycznie nadaje się do pracy z „teczkami”.

Stres wokół pracy i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w fachu komornika. Wyłożone wyżej warunki pracy przynoszą stosunkowo lukratywne wynagrodzenie tych urzędników. Sprawdzony w terenie komornik , jeśli poprowadzi do końca własne sprawy zarobi nawet ok pięć tysięcy złotych. Górnej sumy tutaj nie ma, te stawki zależą tylko od skuteczności prowadzenia spraw.