Jeżeli zamierzasz wykonywać na przykład działalność gospodarczą na gruntach leśnych, wtedy na początku powinieneś zapoznać się z klasyfikacją gruntów

Jeżeli zacząłeś się na przykład interesować poszczególnymi rodzajami gruntów, wówczas zdecydowanie już świetnie wiesz, jak nader ważne jest przypisanie danego gruntu do właściwej klasy. Jeśli chcesz dla przykładu postawić swój dom, wtedy możesz to zrobić właściwie na gruncie przekazanym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wówczas niestety będziesz musiał zwyczajnie rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na wybudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki właściwie jest charakter danego gruntu? To zadanie należy między innymi do starosty, który wskazuje klasy gruntów dla praktycznie wszystkich gruntów znajdujących się na terenie danego powiatu. Oczywiście raz wskazaną klasyfikację można zmienić, jednak nie jest to wcale takie proste. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów określa konkretnie, jaką klasę powinien otrzymać dany grunt, a na dodatek odstępstwa od tego są wielce trudne.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy zmiana jest w ogóle dopuszczalna, zwykle poprzedza ją długie postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest możliwa tylko na wniosek jego właściciela, a dodatkowo wymaga wypełnienia wielu dokumentów oraz przeprowadzenia licznych badań. Nawet kiedy wszystko idzie zgodnie z planem, wtedy i tak nie możesz mieć gwarancji, że klasa gruntu zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to wyłącznie sprawa decyzji właściwego starosty, który niemalże zawsze może odmówić Ci zmienienia klasy działki. Przeczytaj więcej o gruntach: Trzeba wiedzieć, że klasyfikacja gruntów dokonywana jest na obszarze całego kraju właściwie jednolicie.

Wciągający artykuł? Jeśli tak uważasz, to równie interesujące treści poznasz też we wpisie (http://www.interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-stadiony-i-bieznie-lekkoatletyczne), który jest tutaj!

Kiedy zatem starosta odmówi Ci modyfikacji klasy działki nawet pomimo tego, że spełniłeś praktycznie wszystkie wymogi, wówczas możesz powoływać się konkretnie na te regulacje. Sposób dokonywania klasyfikacji jest szczegółowo opisany między innymi w rozporządzeniu Rady Ministrów. Na dodatek na obszarze całego państwa obowiązuje jednakowa gleboznawcza klasyfikacja gruntów.

Czy myślisz o dokładniejszym poznaniu analizowanego tu artykułu? Jeśli tak, to zweryfikuj stronę, która też niewątpliwie przyciągnie Twój wzrok.

Prowadzona jest na podstawie ogólnopolskiej tabeli klas gruntów, która również jest sporządzana przez Radę Ministrów. Autor:

Jeżeli zatem starosta w nieuzasadniony sposób odmówi Ci modyfikacji klasy działki pomimo tego, że spełniasz właściwie wszystkie wymagania, wówczas z pewnością jeszcze nic straconego. Zawsze możesz dla przykładu odwołać się do organu wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej sprawie zostanie właściwie zweryfikowana.