Jak efektywnie dochodzić swoich praw w internecie? Mały poradnik dla tych, którzy cenią własne prawa autorskie i nie chcą pozwolić na ich naruszanie

W obecnych czasach sporo osób zamieszcza swoją nader szeroko rozumianą twórczość w internecie. Jeżeli przykładowo prowadzisz bloga, wtedy również zamieszczasz w internecie swoją twórczość – pewnie każdy z popularnych blogerów nie raz spotkał się z sytuacją, kiedy ktoś zawłaszczy sobie jego fotografię czy tekst i przedstawił jako własne.

Co można uczynić w takich przypadkach?Niestety jeszcze mnóstwo osób nie rozumie, że coś takiego jak prawa autorskie w internecie jak najbardziej działa. W współczesnych czasach sporo osób uważa, że coś, co zostało umieszczone w sieci, staje się „niczyje| i można z tego swobodnie korzystać bez zgody, a nawet bez wiedzy autor.

To zagadnienie jest dla Ciebie ciekawe? Kliknij odnośnik do źródła (http://www.bramkor.pl/bramy-drzwi-rampy), a poznasz dane na omawiany wątek, który z pewnością Cię zafascynują.

Oczywiście w żadnym razie tak nie jest – jeśli zamieszczasz w sieci na przykład zrobione przez siebie zdjęcia albo stworzone przez siebie artykuły, masz prawo wtedy domagać się od wszelkich innych użytkowników internetu poszanowania Twoich praw autorskich. Polecamy artykuł Pamiętaj jednakże, aby zawsze szanować również prawa autorskie innych ludzi – wszystko, co znalazło się w sieci, ma swoje autora. Nawet jeżeli nie możesz go odszukać, a chcesz koniecznie zamieścić dany tekst czy fotografię na swojej witrynie internetowej, wtedy powinieneś przynajmniej podać odnośnik do strony internetowej, z której go zapożyczyłeś.

w pracy

Autor: Graham Stanley
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli uda Ci się odnaleźć autora, wówczas bez wątpliwości powinieneś spytać go o to, czy pozwala na używanie swojej twórczości, a dodatkowo podpisać zdjęcie (link do strony) czy artykuł jego nazwiskiem. Tylko dzięki temu możesz mieć pewność, że nie spotka Cię proces o naruszenie prawo autorskich.Z naruszaniem prawo autorskich w sieci ma kłopot dużo osób. Świadczyć może o tym przykładowo fakt, jak wiele razy wpisywane w wyszukiwarki internetowe jest hasło „znak towarowy ochrona”. Sporo osób wie, że ich prawa autorskie są naruszane, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie środki ochrony przed takimi działaniami mu przysługują.

Czytaj też

Nie da się zaprzeczyć, że istnieje swego rodzaju społeczne przyzwolenie na to, aby dowolnie korzystać z wszystkich treści dostępnych w sieci, jednak nie znaczy to wcale, że nie warto uświadamiać innych, że postępują źle. Jeśli zamieszasz w internecie jakieś materiały, zawsze powinieneś dodatkowo uświadamiać odbiorców Twoich treści, że są one pod ochroną prawną. Jeżeli tylko będziesz konsekwentny, na pewno w końcu przyniesie to spodziewany efekt w postaci zmniejszenia ilości naruszeń.

Opracował