Filmowanie z wysokości zdalnie ?

Ileż to razy zachwycaliśmy się podczas oglądania filmu z kadrami z powietrza. Uchwycenie wielu horyzontów, np. nadciągających wojsk lub trudnych do okiełznania krajobrazów i przestrzeni zapamiętujemy szczególnie. Uchwycenie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, lecz nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań – powietrzne spoty to również kąsek dla branży reklamowej, turystycznej i lotniczej.

Tworzone są następne spoty promujące miasta, w których korzysta się z usług firm proponujących filmowanie z powietrza (magic eye).

Zwróć uwagę na szczegóły w treści, znajdziesz tam jeszcze dokładniejsze dane, które z pewnością też będą dla Ciebie interesujące.

Drony, czyli bezzałogowe platformy wynoszące mają zamontowane aparaty cyfrowe do uchwytywania widoków z powietrza. Koszt ujęć „powietrzno-filmowych” zależy przede wszystkim od kamery raty (zobacz przeczytaj więcej tutaj) aparatu (gabarytów lustrzanki), uwarunkowań miejskich, kwestii ujęć (ruchliwe – bez ruchu). Swoje znaczenie ma też czas włożony w podniebne kręcenie, a także kwestia dojazdu sprzętu na plan kręcenia.Najistotniejszym czynnikiem, bez którego nie ma sensu rozpoczynać kadrowania, jest pewność co do legalności i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może zostać miejscem kadrowania pod film czy spot reklamowy. Stąd też robienie sesji nad zgromadzeniem ludzi czy rozbudowaną siatką odbiorników radiowych także uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom.

Dron z kamerą

Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Na niesprzyjające warunki pogodowe nie mamy wpływu, jednak również one uniemożliwiają rozpoczęcie sesji. Warto fotografować w godzinach przedpołudniowych i – rzecz jasna – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i efektów szybkościowych.

Działalność przedsiębiorstw oferujących filmowanie z powietrza to standardowa działalność z fakturami i umowami o zlecenie lub dzieło. Filmowanie z przestworzy powietrznych jest cenne, ale jednocześnie kosztuje samego właściciela. Aby móc rozpocząć działalność podniebnej reżyserii firmy muszą otrzymać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego mieszczącego się w Warszawie.
Z wyjątkowych ujęć korzysta mnóstwo podmiotów podróżniczych i reklamowych. Ogromne i rozłożyste horyzonty wiszą na przydrożnych billboardach, w elementach usług deweloperskich, czy biurach podróży.