Doskonałe wyposażenie do gabinetu stomatologicznego

Spora grupa dentystów po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia decyduje się na otworzenie swojego gabinetu dentystycznego i zaczęcie pracy na swój rachunek. Jednak należy zabrać się za to rozsądnie, gdyż jest dużo rzeczy, o jakich należy myśleć, a i koszty tego typu prac do małych nie należą.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com
Przede wszystkim trzeba zacząć od wynajęcia jakiegoś pomieszczenia na gabinet. Lokalizacja jest oczywiście ważna, w okolicy powinien być jakiś parking dla klientów, a sam zabieg (np. hiperłącze) powinien być położony w miejscu, do którego łatwo dotrzeć. Przyjmuje się, że na potrzeby jednej osoby w zupełności wystarczy powierzchnia kilkunastu metrów kwadratowych.

Musi się tam zmieścić niewielka poczekalnia, ubikacja i wreszcie gabinet. Umeblowanie dobrze żeby było z materiałów łatwo zmywalnych, już przy projektowaniu bezwzględnie trzeba przypilnować tego, aby meble i wyposażenie było zgodne z wymogami sanepidu. Należy również pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i zaplanować wszystko pod nich, a także zadbać o bezpieczeństwo w samym gabinecie, stosując na przykład odporne na wybrudzenia materiały antypoślizgowe.

A co z odpowiednim sprzętem? Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli dentyście to sterylizacja i autoklaw – dobrej klasy.

Po umeblowaniu samego lokalu przyjdzie czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu rozpiętość cen jest ogromna, ale bez kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych przeważnie trudno myśleć o odpowiednim wyposażeniu. Lecz nie opłaca się tu robić zbyt wielkich oszczędności. Przecież uroda (np. serwis internetowy) urządza się zamierzając go użytkować przez następne kilkanaście lat, i zakup urządzeń umożliwiających dalszą rozbudowę sprawi, że w dalszej przyszłości będzie można uciec od jego niepotrzebnej wymiany.

Głównym elementem każdego gabinetu jest stomatologiczny fotel, na jakim przyjmowani są pacjenci. Fotel będzie najczęściej połączony z dentystycznym panelem, na jakim montuje się wszystkie potrzebne urządzenia i przyrządy, takie jak na przykład kamera, ssak, piaskarka albo turbina stomatologiczna. Ważnym elementem gabinetowego wyposażenia powinien też być autoklaw, w jakim można wysterylizować używane wcześniej narzędzia. Koniecznie trzeba również zakupić sporo potrzebnego wyposażenia, takiego jak na przykład turbiny, bakteriobójcze lampy albo lupy medyczne.