Czego jeszcze nie wiesz o stalowych profilach?

W ostatnich latach bardzo powszechne stały się konstrukcje z płyt kartonowo gipsowych. Jest to niedroga i nieskomplikowana metoda konstruowania ścian w budynkach czy obniżania sufitów. Tego rodzaju płyty można małym kosztem kształtować w dowolny sposób, bez wykorzystania specjalistycznych przyrządów, przycinając je do wymaganych wymiarów i form.

Fragment budynku

Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym hitem ostatnich lat jest również sklejka, którą przycina się na zamówienie do wybranych, nawet skomplikowanych kształtów dzięki maszynom CNC. Ze sklejki można budować zaawansowane konstrukcje, elementy umeblowania i tak dalej. W tego rodzaju budownictwie najważniejsza jest jednak metoda wykorzystywania tego rodzaju materiałów, zwłaszcza przy podwieszaniu sufitów i konstruowaniu ścian wewnątrz budynku – mocuje się je na charakterystycznych, łatwych w kształtowaniu i lekkich listwach ze stali.

Konstrukcje ze stali
Tzw. profile stalowe są tanie i łatwe w kształtowaniu. Można z tych elementów budować

Most wykonany ze stali

Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

przykładowo stelaże do podwieszania sufitów, do których niezwykle łatwo przytwierdzić regipsy z wykorzystaniem wkrętów. Dzięki szerokiej gamie profili, można za ich pomocą tworzyć najróżniejsze konstrukcje o zróżnicowanych wykorzystaniach, w części profili można także poprowadzić instalację elektryczną czy inne przewody zobacz (lapppoland.lappgroup.com/produkty/katalog/systemy-transmisji-danych/przewody-do-transmisji-danych-o-niskiej-czestotliwosci.html) – przykładowo od Internetu czy telewizji. Profile okrągłe umożliwiają prowadzenie w ich środku również instalacji wodnej. Dzięki konstrukcji wykonanej z prostej w formowaniu stali, różnego rodzaje profile można przycinać do wymaganych rozmiarów z użyciem specjalnych nożyc do stali. Narzędzie takie można kupić we wszystkich sklepach z narzędziami. Połączenia kątowe można tworzyć z wykorzystaniem piły kątowej z właściwą tarczą, którą także można nabyć w sklepie z narzędziami.

Moda z Ameryki
Moda na konstrukcje w oparciu o stalowe stelaże przyszła do Europy z USA.

Podoba Ci ten materiał? Super, ale kliknij dodatkowo tu – zobaczysz tam niezwykle użyteczny tekst (kwmediator.pl/), który także będzie dla Ciebie wartościowy.

Tam, z uwagi na większe zagrożenie huraganami i innymi anomaliami pogodowymi, buduje się domy jednorodzinne z tanich materiałów izolowanych specjalnymi materiałami termoizolacyjnymi, dzięki którym zima w takim domu nie jest uciążliwa. Dzięki małym kosztom zrobienia konstrukcji, zaadaptowały się one też na terenie Europy. W przeciwieństwie do USA, na terenie Europy konstrukcje oparte na profilach ze stali wykorzystuje się w budownictwie wewnętrznym – na przykład pozwala to w znaczny sposób obniżyć koszty zaadaptowania poddasza.