Czego jeszcze nie wiesz o stalowych profilach?

W ostatnich latach bardzo powszechne stały się konstrukcje z płyt kartonowo gipsowych. Jest to niedroga i nieskomplikowana metoda konstruowania ścian w budynkach czy obniżania sufitów. Tego rodzaju płyty można małym kosztem kształtować w dowolny sposób, bez wykorzystania specjalistycznych przyrządów, przycinając je do wymaganych wymiarów i form.

Fragment budynku

Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym hitem ostatnich lat jest również sklejka, którą przycina się na zamówienie do wybranych, nawet skomplikowanych kształtów dzięki maszynom CNC.

Ciekawi Cię ten tekst? Jeżeli tak, to odwiedź źródło etykiety a znajdziesz tam interesujące informacje, które na długi czas zapadną Ci w pamięć.

Ze sklejki można budować zaawansowane konstrukcje, elementy umeblowania i tak dalej. W tego rodzaju budownictwie najważniejsza jest jednak metoda wykorzystywania tego rodzaju materiałów, zwłaszcza przy podwieszaniu sufitów i konstruowaniu ścian wewnątrz budynku – mocuje się je na charakterystycznych, łatwych w kształtowaniu i lekkich listwach ze stali.

Konstrukcje ze stali
Tzw. profile stalowe są tanie i łatwe w kształtowaniu. Można z tych elementów budować

Most wykonany ze stali

Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

przykładowo stelaże do podwieszania sufitów, do których niezwykle łatwo przytwierdzić regipsy z wykorzystaniem wkrętów. Dzięki szerokiej gamie profili, można za ich pomocą tworzyć najróżniejsze konstrukcje o zróżnicowanych wykorzystaniach, w części profili można także poprowadzić instalację elektryczną czy inne przewody zobacz (lapppoland.lappgroup.com/produkty/katalog/systemy-transmisji-danych/przewody-do-transmisji-danych-o-niskiej-czestotliwosci.html) – przykładowo od Internetu czy telewizji. Profile okrągłe umożliwiają prowadzenie w ich środku również instalacji wodnej. Dzięki konstrukcji wykonanej z prostej w formowaniu stali, różnego rodzaje profile można przycinać do wymaganych rozmiarów z użyciem specjalnych nożyc do stali. Narzędzie takie można kupić we wszystkich sklepach z narzędziami. Połączenia kątowe można tworzyć z wykorzystaniem piły kątowej z właściwą tarczą, którą także można nabyć w sklepie z narzędziami.

Moda z Ameryki
Moda na konstrukcje w oparciu o stalowe stelaże przyszła do Europy z USA. Tam, z uwagi na większe zagrożenie huraganami i innymi anomaliami pogodowymi, buduje się domy jednorodzinne z tanich materiałów izolowanych specjalnymi materiałami termoizolacyjnymi, dzięki którym zima w takim domu nie jest uciążliwa. Dzięki małym kosztom zrobienia konstrukcji, zaadaptowały się one też na terenie Europy. W przeciwieństwie do USA, na terenie Europy konstrukcje oparte na profilach ze stali wykorzystuje się w budownictwie wewnętrznym – na przykład pozwala to w znaczny sposób obniżyć koszty zaadaptowania poddasza.