Co zrobić z odpadami?

Co roku ludzie produkują setki tysięcy ton śmieci i odpadów, zanieczyszczających nasz świat. Niewielu z nas ma świadomość tego, jak ogromna liczba śmieci jest wytwarzana codziennie. Butelki z plastiku, przeróżne opakowania, kartony i pudełka a także niewykorzystana i niepotrzebna żywność – to wszystko trafia w ogromnych ilościach do koszy, a w dalszej kolejności na wysypiska śmieci. Dochodzi do tego bardzo duża ilość nieczystości pochodzących z działalności przemysłowej, z małych i dużych zakładów produkcyjnych i usługowych.

śmieciarka
Sporo odpadów jest ogromnie niebezpiecznych, mogą to być na przykład odpady z punktów medycznych, chemikalia czy elektronika (zobacz więcej). Zawierają one substancje, które w sytuacji przedostania się na zewnątrz mogą skazić środowisko naturalne albo spowodować poważne zagrożenie dla życia albo zdrowia ludzi. Można więc mieć pewność, że problem odpadów nie jest błahy, i odpowiednie gospodarowanie nimi musi należeć do priorytetów naszych władz.

Liczba surowców wtórnych, jakie codziennie powstają na świecie jest bardzo duża, jak się jednak okazuje, spora ich część nadaje się do ponownego wykorzystania. W pierwszej kolejności śmieci wymagają należytego składowania, w takim miejscu, aby nie spowodowały one skażenia środowiska naturalnego. Miejsca utylizacji śmieci powinny być odpowiednio zaprojektowane, tak żeby jak najbardziej zmniejszyć możliwość przenikania pyłów do atmosfery lub środków chemicznych do wód gruntowych. Poza tym duża ilość tego, co trafia na wysypiska, może być ponownie użyta (utylizacja odpadów – więcej informacji).

wysypisko odpadów

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com

Z takich też powodów coraz większe znaczenie zaczyna się kłaść na właściwą gospodarkę odpadami, polegającą na tym, żeby jak największą część z nich można było ponownie wykorzystać.

Zaciekawił Cię opisywany tekst? Kliknij i sprawdź last minute z niemiec teraz, w tym miejscu znajdziesz coś, co z pewnością też jest wartościowe.

Tego typu działanie, znane również jako utylizacja sprawia, że przede wszystkim ogranicza się ilość odpadów, które będą wymagać składowania. Mała ilość odpadów to mniejsze koszty prowadzenia wysypisk śmieci i mniejsze koszty zabezpieczenia ich przez możliwością wystąpienia zanieczyszczeń. Poza tym koszt odzysku cennych surowców z odpadów często będzie dużo mniejszy, niż ich tradycyjne wytworzenie.