Tworzenie aplikacji mobilnych. Co warto znać o tym? Dlaczego to jeden z lepszych rynków?

To można już powiedzieć z przekonaniem – nadciąga era sprzętów przenośnych. Odkąd na sklepowych półkach ukazał się smartfon, świat jest inny. Jeszcze na początku stulecia komórka służyła wyłącznie do kontaktowania się z ludźmi.

komórka

Autor: mobilyazilar
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście standardowa komórka miała jeszcze dodatki, takie jak na przykład aparat fotograficzny, ale nie była to istota jego istnienia. Bardziej zaawansowane modele pozwalały na korzystanie z sieci, jednak to było niewygodne. Odmiana przyszła wraz ze smartfonami – komórkami, które są w zasadzie małymi komputerami. To sprawia, że na standardowym smartfonie da się komfortowo przeglądać strony WWW, oglądać filmy oraz odpalać aplikacje.

To właśnie możliwość zainstalowania różnych aplikacji, które znacznie rozszerzają funkcjonalność komórki, jest najważniejsza w smartfonie. Nie da się w tym tekście wymienić wszystkie opublikowane obecnie aplikacje mobilne – jest ich kilkaset tysięcy. Ich popularność znacznie się zwiększyła, gdy zadebiutował tablet – mobilny komputerek o dużo większym monitorze od standardowego smartfona, cechujący się także większą szybkością. Tablety i nowoczesne telefony komórkowe wykazują pewną cechę wspólną – funkcjonują pod identycznymi OS-ami, co powoduje, że aplikacje na smartfona można zainstalować na tablecie.

Robienie programów na pecety nie jest już takie obiecujące jak kiedyś. Teraz dużo zyskowniejszym zajęciem stało się projektowanie aplikacji mobilnych (przykład). Dużym uproszczeniem dla autorów jest to, że najczęściej zbudowane aplikacje są umieszczane w specjalnych bazach aplikacji. W ten sposób użytkownicy z całego świata wyszukują i instalują aplikacje na swoich urządzeniach mobilnych. Taka baza oprogramowania to również świetna rzecz dla użytkowników telefonów i tabletów – wszelkie oferowane programy są dokładnie sprawdzane przez fachowców, dlatego niebezpieczeństwo ściągnięcia szkodliwego wirusa jest niewielkie.