Rozwój nowych technologii. A co to dla nas oznacza?

Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami rewolucji. Na całe szczęście nie mamy na myśli rewolucji, które znamy z historii, a jak wiemy, przeważnie były to dramatyczne momenty historii. Mówimy za to o rewolucji w zakresie technologii. Dzieje się bardzo dużo, co rusz różne firmy oferują coraz bardziej zaawansowane produkty. Prześcigają się już nie tylko w planach i zapowiedziach, lecz też w udanych realizacjach. Jeśli tak to będzie toczyło się w dalszym ciągu możemy się spodziewać, że już za 20 lat będziemy świadkami czegoś naprawdę rewolucyjnego w całej swojej mocy – stworzenia sztucznej inteligencji… Aktualnie jednak proponuję wrócić jednakże do teraźniejszości (do sztucznej inteligencji powrócimy pod koniec artykułu), gdyż także jest niesamowicie interesująca.

technologia

Autor: William Ward
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z ciekawszych produktów ostatnich czasów jest platforma Vblock. To zintegrowany system, jaki ułatwia i pomaga wdrożenie własnej chmury obliczeniowej. Vblock to właściwie gotowe do użycia narzędzie, składa się z serwerów i zaawansowanych urządzeń sieciowych, oprogramowania wirtualizacyjnego i pamięci masowej. Oferowany jest w kilku wersjach, dedykowany dla konkretnego rodzaju biznesu. Jednocześnie wszystkie jego elementy można zakupić oddzielnie. Vblock jest adresowany do dużych firm, jednocześnie mniejsze firmy także mają swój produkt – vBrick.

To tylko jeden z produktów, który rozwija technologię. Dla przeciętnego obywatela tego typu rewelacje nie są zbyt ciekawe, bo za dużo jest w tej terminologii mało jasnych wyrażeń. Dla specjalistów, którzy jednak nad tym pracują tego typu cudeńka potwierdzają, że ich trud się opłacił.

Bez zwłoki zobacz na stronie (https://www.maximgroup.pl/laptopy-acer) inne tego rodzaju wpisy. Tam także znajdziesz coś pasjonującego, ponieważ proponuje ona zbliżoną problematykę.

Przy okazji jednocześnie tego stale powraca kwestia, czy nie inwestujemy za dużo w technologię, która w końcu może nami zawładnąć. Mechanizmy bowiem wielu nowoczesnych urządzeń są tak zaprogramowane, aby już prawie obejść się bez działania człowieka. Rodzi to obawę, iż jak przekroczymy następną granicę – niezależność maszyn, to wtedy zyskają one podmiotowość i mogą przejąć władze nad całym naszym gatunkiem. Niestety, tego typu wątpliwości będą się pojawiać. Czy to przy okazji takich perfekcyjnych wynalazków, jak vBlock czy podczas debat nad rozwojem technologii w stronę rozwijania sztucznej inteligencji.

Pozostaje wierzyć, że gatunek ludzki, który osiąga właśnie następne stadium swojego rozwoju zapobiegnie złym scenariuszom, które niektórzy ochoczo przedstawiają. Zamiast tego typu złych prognoz powinniśmy się zastanowić, ile ten rozwój przyniesie dla świata i dla naszego funkcjonowania w świecie. Może kiedyś nie będą istniały choroby na które będziemy umierać, a może żyć będziemy wiecznie? Te wszystkie słuszne, lecz bez odpowiedzi pytania pozostawiają troszkę smutku, bo nigdy nasza generacja się nie przekona, co stanie się „potem”, powiedzmy za 200 lat…