Naprawa sprzętu RTV lub AGD musi być skomplikowana?

Wielu amatorów urządzeń muzycznych wraca do rozwiązań stworzonych w latach 70 bądź 80 minionego stulecia. Był to okres niezwykle dynamicznego rozwoju sprzętu audio i gramofonów. Aktualnie na giełdach i na stronach internetowych można kupić prawdziwe perełki z tamtych lat, za nieduże sumy.

Zestaw kina domowego marki Philips

Autor: Philips
Źródło: Philips
Niestety, urządzenia tego typu z biegiem lat ulegają degradacji – rezystory nie mają już swoich właściwości, kondensatory mogą być uszkodzone a transformatory skorodowane. Na szczęście naprawa takich urządzeń nie należy do skomplikowanych i wielu fanów oryginalnego brzmienia wykonuje to własnoręcznie, korzystając z materiałów dostępnych w sklepach i internecie.

Wzmacniacze muzyczne
Wzmacniacz jest urządzeniem, wzmacniające sygnał biorący się z urządzeń (gramofon, odtwarzacz CD, magnetofon itp.) i następnie przenosi go na zestaw głośnikowy. Urządzenia te działają w znacznym obciążeniu, co oznacza że po kilkunastu latach używania tego rodzaju sprzęt może być już poważnie zużyty i może wymagać naprawy. Renowacja wzmacniaczy audio polega zwykle na wymianie wszystkich tranzystorów, oporników i innych pomniejszych elementów elektronicznych, oraz na wyczyszczeniu płytki drukowanej. Części zamienne można kupić w każdym sklepie elektronicznym, ich listę można odszukać w instrukcjach serwisowych, które są do wglądu na forach miłośników takich urządzeń, np. tu możesz kupić potrzebne elementy do naprawy: części zamienne w North.

Gramofony
Gramofon jest nieskomplikowanym urządzeniem przetwarzającym analogowy sygnał z płyty gramofonowej na sygnał elektryczny, który później jest doprowadzany do wzmacniacza. Na dzień dzisiejszy sprzedaje się niezbyt dużo tego rodzaju urządzeń, toteż ich ceny są niezbyt wysokie. Fani analogowej płyty nierzadko decydują się więc na kupno wiekowego urządzenia, które wymaga jedynie małej naprawy. Często powtarzającym się problemem spotykanym w starych odtwarzaczach jest zużyta igła.

Jeśli chcesz wiedzieć sporo na ów temat, to przejdź na naszą nową stronę i dowiedz się ponadto (http://www.c-l.pl/) czegoś interesującego o tym wpisie.

Na szczęście, na stronach internetowych można znaleźć igły gramofonowe (do kupienia: gramofonowe igły ) do właściwie każdego modelu wkładki gramofonowej, jakie były wykorzystywane w popularnych urządzeniach. Należy mieć jednak na uwadze, że igła gramofonu jest produkowana z diamentu i jest jedną z najbardziej kosztownych części w całym urządzeniu. Urządzenie może wymagać ponadto odpowiedniego ustawienia i wymiany paska napędowego. Są to jednak proste czynności, jakie krok po kroku są opisane w internecie.