Które profesjonalne oświetlenie najlepiej nie zawiedzie na scenie?

Światło było znane na scenach muzycznych i dramatycznych od zawsze. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej powszechne było wykorzystywanie dużych i niewygodnych lamp scenicznych, których głównymi wadami była duża konsumpcja prądu oraz fakt że bardzo się nagrzewały.

Ciepło od poziomu  1

Autor: INPLUS PR
Źródło: INPLUS PR

Sztuka tego rodzaju w ostatnim dziesięcioleciu przeszła jednak znaczną przemianę. W miejsce lamp scenicznych wykorzystuje się dziś lampy ledowe, które mają niewielką masę, są energooszczędne, a ponadto mogą być sterowane i ustawiane za pomocą komputera, co umożliwia otrzymanie niezwykle efektownych efektów świetlnych. Na estradach używane są ponadto (idź do serwisu www.rokad.pl/>kliknij tę zakładkę) głowice laserowe, które świetnie współpracują z urządzeniami do wytwarzania dymu, oraz pozostałe pomniejsze urządzenia do oświetlania jak np. węże świetlne lub taśmy led.

Praca – oświetleniowiec

W ostatnich latach wykształciła się nawet specjalizacja tzw. v-jay’a, czyli osoby będącej ekspertem w oprawie oświetleniowej występów gwiazd muzyki. Tacy pracownicy opracowują widowiska wizualne dla zespołów muzycznych, prowadzą współpracę z Djami, są ponadto zatrudniani w klubach muzycznych, w których pomagają instalować sprzęt oświetleniowy.

Terapia światłem

Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Najważniejszym sprzętem v-jaya jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta przypomina tę stosowaną przez akustyków – posiada suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Umożliwia ona zaprogramowanie uprzednio przygotowanego programu oświetleniowego (na przykład połączonym z tzw. setem Djskim), bądź manualne sterowanie głowicami do oświetlania, na przykład podczas występu zespołu. Taka urządzenie pozwala ponadto na współpracę z rzutnikami i wyświetlanie dodatkowych wizualizacji.

Tanie oświetlanie

Sprzęt oświetleniowy jest aktualnie na tyle tani, że duża liczba Djów, obsługujących imprezy okolicznościowe czy wesela, jest w stanie nabyć swój zestaw dopasowany do własnych potrzeb. Tacy artyści zazwyczaj używają głowic laserowych, wytwornic dymu, do popularnych akcesoriów należy poza tym tzw. taśma led.

Tego rodzaju taśmy są szczególnie widowiskowe, gdy umieszcza się je np.

Opisywany wątek Cię zafascynował? Zatem odwiedź witrynę (https://www.termoaparatura.com.pl/), ponieważ znajdziesz tam fascynujące informacje, omawiające to zagadnienie.

u podstawy konsolety. Są one dodatkowo wyposażone w mikrofon, który dopasowuje aktualne światło do odtwarzanej muzyki. Istnieje ponadto możliwość synchronizacji kilku taśm z pojedynczym mikrofonem, tak żeby pokazywały one dokładnie taki sam efekt.