kilka przydatnych informacji o automatyce w przemyśle

Progres techniki jest z pewnością ciągiem wydarzeń, który wiele profitów darował ludziom. Istnieją mimo to badacze, którzy podkreślają mankamenty. Nie pasuje im to, że na przykład w trakcie produkcja udział pracownika przestaje być niezbędny.

Urządzenie zarządzające energią Salus 091RF

Autor: Intro Media
Źródło: Intro Media

Automatyka przemysłowa powstała w pierwszych latach zeszłego wieku. Pionierską seryjną produkcję aut osobowych zainicjował potężny amerykański bogacz, Henry Ford. W obecnych czasach wiele firm woli zamonstować w sali głównej roboty, niż zatrudnić więcej personelu. W wielu gałęziach przemysłu nie pracuje już masa drobnych robotników, a niewielka kadra fachowców, kontrolujących całość i obsługujących komputery.

Można się z tymi kontestatorami nie zgadzać, bo nie da się zastopować rozwoju automatyki. To nieodwołalna rzecz. Poza tym powinno się spojrzeć na zalety tej techniki. Automatyczne zabezpieczenia przeciwpożarowe uratowaly już miliony ludzkich istnień przed koszmarną śmiercią w płomieniach.

strona główna - Przykładów takich zabezpieczeń jest wiele. Trzeba tu opisać zautomatyzowane sterowanie grodziami przeciwpożarowymi, które zwierają się w sytuacji rozpoczęcia się pożaru, by nie przemieszczał się  dalej. Bezpieczeństwo ludzi sporo zawdzięcza też detektorom dymu, które natychmiast uruchamiają [TAG=natryski

Źródło: http://www.afg.poznan.pl/

przeciwpożarowe w punktach, w których ulatnia się szkodliwy dym.

centrala przeciwpożarowa

Autor: D+H
Źródło: D+H

Dym jest gorszy, niż sam płomień, w szczególności w zakładach produkcyjnych, gdzie znajduje się masy szkodliwych surowców. Ich pożar (www.ehsbiznespartner.pl/ppoz/) może wydzielić groźne trucizny, potrafiące uśmiercić człowieka w mgnieniu oka. Każdy większy hangar fabryczny albo hurtownia muszą być zaopatrzone w klapy dymowe, które w czasie zaprószenia ognia otwierają się same, by wydmuchać szkodliwe opary na zewnątrz budowli. Systemy odcięć ogniowych tutaj:

Na koniec wpisu mała ciekawostka, połączona z tematem. W ostatnim czasie we Wrocławiu zbudowano jeden z największych drapaczy chmur w Polsce – Sky Tower. Wieżowiec > https://www.biuroinwest.pl/oferta/kontrola-szczelnosci-instalacji-gazowej/ ten posiada automatycznie zwierające się okna podczas dużego wiatru i deszczu. To zabezpiecza przed uszkodzeniami w kształcie stłuczonych szyb, ponieważ wicher na wysokości powyżej 100 metrów potrafi wiać z wielką prędkością.