Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, że sprężyny znajdują się w większości przedmiotów codziennego użytku? Wystarczy porozglądać się wokół siebie, by wskazać”wyliczyć przynajmniej parę przedmiotów, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, ale niezwykle ważna.

A kanapa? To pewne, że, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście było minęło. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtych lat znacznie i teraz kanapy i materace na sprężynach są wygodne i trwałe i nie grozi nam, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego typu przypadki.

Wiele sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli zajrzymy pod samochód, lub pod maskę z łatwością, od razu dostrzeżemy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – to znaczy te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, należy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić też sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby dla zabawy możemy zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też.

Kliknij ten link i zobacz więcej (http://www.termas.pl/nasze-uslugi/) szczegółowych danych odnoszących się do analizowanego tutaj tekstu. Na pewno jest on bardzo ekscytujący.

Właściwie w każdym kiosku można znaleźć bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest świetna – można kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę wyolbrzymione, ale spójrzcie tylko dokoła. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.