Czym są i do jakich zadań służą tensometry? Czy dobrze korzystać z tego typu urządzeń, w których sytuacjach się najlepiej sprawdzają?

Czujniki tensometryczne, które określane są również jako tensometry, to najbardziej istotny element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To również ważne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tym podobnych. Często zobaczyć można je w układach automatyki, w jakich zachodzi niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, np. ciężaru zbiorników magazynujących surowce czy platform najazdowych. Czujniki tego rodzaju zlokalizowane są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z właściwymi urządzeniami pomiarowymi możemy realizować pomiar mas, surowców czy dozowania.

sprawdź ofertę tensometrów

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu odpowiedniego typu tensometru zadecydują warunki oraz wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem konstrukcyjnego elementu czujnika czy temperaturą pracy. Dzisiaj trzeba przyznać, że najszersze zastosowanie posiadają tensometry oporowe, są tak naprawdę najczęściej stosowane przy pomiarach laboratoryjnych oraz użytkowych. Zasada działania tensometru oporowego opiera się na funkcjonowaniu fizycznej drutu metalowego, jaka polega na zmianie jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Drut oporowy przyklejany jest za pomocą specjalnego kleju na element odkształcający się pod wpływem działających sił. Materiał oporowy czujnika będzie ulegał podobnym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony. Technologia klejenia, używane materiały to znaczna wiedza firm, które zapewniają czujniki siły, bo od tego jest zależna dokładność i stabilność czujników. W zależności od kształtu oraz ułożenia elementu oporowego można wymienić tensometry wężykowe, tensometry kratowe a także tensometry oporowe foliowe. Pierwsze z wymienionych to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, jaki jest ułożony w kształcie wielokrotnego wężyka. Kolejny rodzaj – szereg drucików które są ułożone równolegle oraz połączone znacznie grubszymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni składa się z siatki rezystancyjnej pod postacią wężykowej która zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, jaka jest sklejona z podkładką nośną. W tego typu sytuacji zawsze należy dobierać najlepsze urządzenie, które będzie pasowało do tego, co robimy.

Poznaj dobre www (https://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-57-GoPro-1-Million-Dollar-Challenge/61)! Tam jest dla Ciebie kolejna rewelacyjna porcja treści na frapujący Cię wątek. Po dużo opisów kliknij w ten link.

Najlepsze urządzenie to faktycznie Midas NFX (dowiedz się więcej oo midas NFS), wybierając je mamy gwarancje, że spełni swoje zadania w sposób idealny. To zapewni powodzenie, będzie gwarancją, iż planowane działanie z pewnością się uda. Żeby tak było powinniśmy pamiętać o najlepszym doborze sprzętu, to dotyczy także tensometrów.