Nie pomyślisz, aż nie stracisz – backup danych

Awaria komputera, wirusy, trojany i inne zagrożenia lub nasze błędne lub bezwiedne posunięcia mogą bez trudu doprowadzić do utraty naszych osobistych plików.

laptop

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Powiedzenie „nie docenisz, dopóki nie stracisz” może okazać się dla nas boleśnie prawdziwe, jeśli w porę nie postaramy się o należyte zabezpieczenie istotnych dla nas danych. Korzystniej więc dla nas będzie, gdy skoncentrujemy się na słowach „przezorny zawsze ubezpieczony”. Pamiętajmy, komputery,laptopy czy smartfony ulegają awariom. Możemy zostać okradzeni lub po prostu zgubić urządzenia z naszymi danymi. Czasami mają również miejsce momenty w których tracimy dane z powodu własnego niedopatrzenia lub (zobacz ofertę) pomyłki innych osób.

A wirusy komputerowe? Nieumyślne upuszczenie laptopa? Wbrew pozorom wspomniane wypadki zdarzają się często, a odzyskanie danych jest bardzo kosztowne lub (zobacz http://www.toensmeier.pl/) też… niewykonalne.Windows 8 oddaje w nasze ręce praktyczne narzędzie dzięki któremu możemy wykonać kopię zapasowych plików. Jeżeli jednak po raz pierwszy raz spotykamy się z nowym oprogramowaniem Microsoftu, możemy skorzystać z pomocy internautów, którzy na forach sugerują jak zrobić kopie zapasowe Windows. Tworzenie kopii zapasowej w Windows 8 zostało dosyć w znacznym stopniu zmienione w stosunku do poprzednich wersji systemu Microsoft. Co ważne pomysł poszedł w dobrą stronę dlatego z propozycji Microsoftu można śmiało korzystać.

Utworzenie kopii zapasowej nie powinno być jednorazową czynnością – backup plików musimy przeprowadzać systematycznie, w celu by posiadać zachowaną kopię wszystkich plików, które stale wchodzą w nasze posiadanie.Możemy odszukać sporo programów – zarówno komercyjnych jak i darmowych, które sprawiają, że czynności te nie są trudne w przeprowadzeniu.

Warto uświadomić sobie, iż backup plikówważny jest nie tylko w instytucjach państwowych, ale także w domu. Każdy z nas coraz częściej korzysta z komputera przechowując na nim zdjęcia ze ślubu czy pracę magisterską. Toteż naiwnością jest polegać na przekonaniu, że nasz komputer jest i będzie zawsze bezpieczny.